18. madde uygulamasına nasıl başlanır?

4 Entry

18 uygulamasına nasıl başlanır belediyelerde başlangıç adımı nedir? Düzenleme sahasının tespiti neye göre yapılır yapılması gerekir? zaten imar planı sayısal olduğu için tekrar sayısallaştırmaya gerek var mıdır? 18 Uygulaması hakkında bana yardımcı olabilecek var mıdır


- Öncelikle belediye ile görüşüp düzenleme sınırının belirlenmesi gerekir.

- Düzenleme sınırı içinde kalan imar adalarının sayısal verisi belediyeden temin edilir.

- imar adalarına basan kadastro parselleri listelenerek tapudan ya da belediyeden tapu kayıtları temin edilir.

- Ayrıma çapı ile ayrılması gereken kadastro parsellerine ayırma çapı düzenlenir

- Uygulamaya giren kadastro parselleri ve imar adalarına göre DOP hesabı yapılır

- Tahsisler ve imar plan lejantı dikkate alınarak parselasyon planı hazırlanır

- Hazırlanan parselasyon planına göre dağıtımlar yapılır

18 Dosyası hazırlandıktan sonra encümen kararları askı süreçleri ve parselasyon planının onaylanması işlemleri yapılır.

(bkz:#20735) yanıt olarak: Ben belediyedeyim de zaten düzenleme sınırında belirli bir m² oluyor mu yoksa istediğimiz kadar alana yapabilir miyiz? Ben ilk kez 18 uygulaması yapacağım da çeşitli araştırmalar yapıp tecrübeli kişilerle görüşüp öğrenmeye çalışıyorum. Ayırma çapını nasıl hazırlyoruz mesela gibi pek çok soru işareti var kafamda 


Düzenleme sınırını kendi ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz. Herhangi bir alan sınırı yok. Tek bir imar adası da yapabilir 10 Ha alanda da yapabilirsiniz. Tamamen ihtiyacınıza göre.

Düzenleme sınırı belirlendikten sonra bazı kadastro parsellerinin bi kısmı düzenleme sınırı içinde bi kısmı düzenleme sınırının dışında kalacak. Bu gibi durumlarda ayırma çapı düzenlenmesi gerekecektir. Ayırma çapı düzenlenen kadastro parselinin düzenleme sınırı içinde kalan kısmına DOP uygulanacak dışında kalan kısmı eski parsel numarası ile kalmaya devam edecek. 

İlk kez yapacaksanız ihtiyacınıza göre daha küçük bir alanda yapmanızı öneririm. Tecrübe kazandıktan sonra alanları büyütebilirsiniz.Bu konuda görüşlerini paylaşmak yada soru sormak ister misin?

Oturum Aç Kayıt Ol