Resen Cins Değişikliği için 2021/2 nolu Genelge

Yükleniyor...
  Takip Et
4 Entry

Ruhsata tabi ya da ruhsattan muaf yapıların cins değişikliği sürecinde yeni bir döneme giriyoruz. Bundan böyle ilgili kurum tarafından kadastro müdürlüklerine Yapı Kullanma İzin Belgesi ve Bina Aplikasyon Projesi'nin elektronik ortamda gönderilmesi ile resen cins değişikliği işlemi yapılabilecek.


İlgili genelgeyi ve örnek yapı aplikasyon projesini ekte görebilirsiniz.

29.08.2023 tarihinde yapılan değişiklik ile genelgenin son haline aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir

https://www.shkmmb.com/SHKM/2021-2-sayili-cins-degisikligi-genelgesi-2023

Ek-12021-2 Resen Cins Değişikliği Genelgesi537 indirme İNDİR
Ek-2Yapı Aplikasyon Projesi447 indirme İNDİR
Ek-3Yapı Aplikasyon Projesi Örnek570 indirme İNDİR

daha detaylı bilgi alabilir miyim ? hangi aşamada daha öneceden yapamadığımız neyi yapıyoruz şuan

(bkz:#12365) yanıt olarak:

Daha önceden yapıp da artık yapamadığımız Röperli Kroki var. Artık cins değişikliği işlemleri röperli kroki ya da vaziyet bağımsız bölüm planı ile değil Yapı Aplikasyon projesi ile resen yapılacak.

Daha önce ruhsatı alınmış ancak yapı aplikasyon projesi hazırlanmamış yapılar için Yapı Aplikasyon projesi istenecek. Yeni alınacak ruhsatlar için de ruhsat alınması aşamasında belediyeye yapı aplikasyon projesi HUS dosyasının bir parçası olarak verilecektir.

Herkese kolay gelsin benim sorum şu ;

yapı kullanma izni 2006 yılında çıkmış . Böyle durumlarda yapı aplikasyon krokisine hem fenni mesul hemde düzenleyen kısmına kendim imza atıp . idare kısmınada belediye imza atıp işlemlere devam ediyorduk. fakat şimdi yapı kullanmanın arkasında bir tane isim var (elektrik müh.) . bu kişiyi fenni mesul olarak yapı aplikasyona imza atması gerekiyormuş. kısacası bu durumla ilgili bir genelge ve yönetmelik varmıdır aksini gösteren . Bu konuda görüşlerini paylaşmak yada soru sormak ister misin?

Oturum Aç Kayıt Ol