Kadastro arazi kontrolü Ek-14 nasıl doldurulur?

Yükleniyor...
  Takip Et
5 Entry

Kadastro arazi kontrolün de kullanılan Ek-14 GNSS GPS belgesi nasıl doldurulur? Ayrıca arazi kontrolünde mutlaka CORS kullanmak zorundamıyız? Ölçümler RTK ile yapılamaz mı? Kadastro 'nun bize CORS kullanacaksın diye şart koşma durumu olabilir mi? Eğer RTK ile çalışacaksak yapılan işlemlerde, doldurulan formlarda farklılık var mı? birde RTK ile yaptığımız ölçümlerde hata payımız daha fazla mı? olur.


Cors ya da RTK yaparak kontrol yapılabilir. RTK yaptığınızda işin hassasiyeti kullandığınız sabit için poligonun doğruluk hassasiyetindedir. Kadastronun bu konuda bir zorlaması yok. 

Ek 14 kontrol formu doldurmak için proje koordinatlarına ve arazide alım yaptığınız koordinatlara ihtiyaç olacaktır. Alım koordinatlarını GPS cihazınızdan ham data olarak almanız gerekmektedir. Formdaki diğer tüm alanlar ham data içerisindeki değerlerdir.

Aşağıda örnek bir ek-14 formu görebilirsiniz.

Ek-1GNSS GZK YÖNTEMİ İLE EK-14 ÖRNEK692 indirme İNDİR

(bkz:#14433) yanıt olarak: Paylaştığınız bilgiler için teşekkür edrim.


LEİCA VİVA GS15 ham datanın nasıl alıncağı hakkında yardımcı olabilir misiniz

(bkz:#14504) yanıt olarak:

Tüm cihazlarda standart olduğunu düşünüyorum. Flash diskinizi cihaza takıp ilgili dosyayı Cihazın Jobs klasöründe bulup kopyalayıp Flash diske almak oradan da bilgisayara aktarmak şeklinde.

Sonrasında Leica markasına ait ham data verisi okuyan programı ilgili firmanın sitesinden temin edebilirsiniz muhtemelen.Bu konuda görüşlerini paylaşmak yada soru sormak ister misin?

Oturum Aç Kayıt Ol