Röperli Kroki Zemin Kat Planı


Shkmmb 10 Aralık 2019 750 indirme

Direkten ağaçtan duvardan vb kütlece kendinden bin kat küçük detaylardan röper alarak devasa yapılar için hazırladığımız krokiye diyoruz röperli kroki diye. 

Kat irtifakı kurulu yapılar için Vaziyet Planı ve Bağımsız Bölüm planı ne kadar da mantıklı idi. Çok katlı çok bağımsız bölümlü bir yapıda bir bağımsız bölüm satın almak istediğinizde Kat İrtifak Projesine gerek kalmadan Bağımsız Bölüm Planına bakılarak bağımsız bölümün konumu tespit edilebiliyordu.

Sonra denildi ki; Kat irtifak projesi zaten var bağımsız bölüm planına ne gerek var. Kat irtifak kurulmamış yapılar için Bağımsız Bölüm Planı hazırlansın. Bir parsel içinde bulunan iki katlı tek bağımsız bölümlü meskenler için hazırladık bir dönem Bağımsız Bölüm Planını. Gururla yazdık içine Bağımsız Bölüm No :1 diye. Kat irtifak kurulmuş çok bağımsız bölümlü yapılar için ise elma ağacından röper alarak hazırladık röperli krokilerimizi. 

Vaziyet ve Bağımsız Bölüm planları içinde enteresan şeyler oluyor. Bildiğiniz üzere daha öncesinde kat irtifakı kurulmamış yapılar için SHKMMB'lerce Bağımsız Bölüm Planı ve Vaziyet Planı hazırlanıyordu. Şimdi Vaziyet Planını kaldırdılar. Daha doğrusu başlığını değiştirerek adını Ölçü Krokisi yaptılar ve sadece LIHKAB bürolarına bu yetkiyi verdiler. 

Bir parsel içerisinde tek bağımsız bölümlü yapılar için artık Bağımsız Bölüm ve Vaziyet Planı yerine LIHKAB tarafından hazırlanacak Ölçü Krokisi ile cins değişikliği işlemi yapılabilecek. Çok bağımsız bölümlü ancak kat irtifak projesi kurulmamış yapılar için ise vatandaş Bağımsız Bölüm Planı için bir SHKMMB ye gelecek devamında Ölçü Krokisi için bir LIHKAB'a gidecek. Amaç vatandaşın işlemlerini kolaylaştırmak için prosedürü azaltmak mı yoksa bir takım kuruluşlara yeni iş kapıları açmak mı yorum sizin. 

Bitti mi hayır!. Elma ağacından röper alarak hazırladığımız röperli krokiye şimdide bağımsız bölüm numaraları yazalım denildi. Zemin kat için elma ağacından röper alınarak bir zemin kat röperli kroki, normal katlar için de aynı elma ağacından röper alınmış normal kat röperli kroki.


Sonuç olarak TKGM tarafından 08.11.2019 tarihinde yayınlanan Talebe Bağlı İşlemler ile Tescile Konu Harita ve Planların Yapımı ve Kontrolü Genelgesi ile Röperli Kroki formatı  ekteki gibi değiştirilmiştir.

Ne dersiniz kaç genelge sonra değişecektir?

Yayınlandığı Başlık: Ah Şu Röperli Kroki Yine Mi Değiştin?

Konu Etiketleri: Röperli Kroki,   Bağımsız Bölüm Planı,  


İLGİLİ DOSYALAR