DEPREM YARALARINI BİRLİKTE SARALIM

Konuya Dön

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli gerçekleşen depremler ve sonrasında yaşanan büyük yıkımlar sonucu ülke tarihinde görülmemiş sayıda can kayıpları yaşanmış, onlarca üyemiz hayatını kaybetmiş, yüzlerce üyemizin evleri ve iş yerleri tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. Afet sonrasında TMMOB İl Koordinasyon Kurullarının, Şubelerimizin ve Temsilciliklerimizin destekleriyle yardım çalışmaları yürütülerek yardım tırlarımız ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış, Yönetim Kurulumuz depremin hemen ardından afet bölgesine desteğe gitmiş, bölgedeki üyelerimizle ve vatandaşlarımızla dayanışma noktasında Odamızın tüm imkânları seferber edilmiştir ve halen bu çalışmalar sürdürülmektedir.

Depremde; şu ana kadar tespit ettiğimiz üzere 10 üyemiz ve aile fertleri enkaz altında kalarak hayatını kaybetmiş, sayısı 100?ü aşkın Odamıza tescilli büro ve şirket mekânı içindeki tüm materyallerle birlikte tamamen yok olmuş, birçoğu kullanılamaz hale gelmiştir.

HKMO Ailesi olarak depremin yarattığı tahribatın ve travmanın ancak ve ancak dayanışma ile atlatılabileceğinin bilincindeyiz. Bu nedenle Odamız Ana Yönetmeliği'nin 86?ıncı maddesinden aldığımız bağış toplama ile Oda Genel Kurulundan aldığımız bağış kalemi harcama yetkisi kapsamında, yalnızca Odamız üyeleri ile sınırlı tutulmak kaydıyla Odamız bünyesinde bir bağış fonu oluşturulmuştur.

Bağış fonuna yalnızca üyelerimiz üzerinden yapılan bağışlar kabul edilebilecek, biriken meblağ deprem mağduru üyelerimiz adına Oda Yönetim Kurulu kararıyla ve Odamız mevzuatına uygun olarak harcanacak, harcamalar bütün şeffaflığı ile Oda Denetleme Kurulunun denetimine tabi olacak olup ayrıca talep eden üyelerimizle paylaşılacaktır. Bağış fonu, aşağıda ana hatlarıyla tanımlanan haller için kullanılacaktır:

· Hayatını kaybeden üyelerimizin geride bıraktığı birinci derece yakınlarına destek olunması,

· Evleri yıkılan veya kullanılamaz hale geldiği için barınma sorunu yaşayan üyelerimize destek olunması,

· İş yerleri yıkılan veya kullanılamaz hale gelen üyelerimize il bazında ortak kullanıma uygun iş yerleri kurularak bilgisayar, ölçme ekipmanları ve yazılım temin edilmesi,

· Çalıştıkları iş yerleri yıkılan veya kullanılamaz hale gelen üyelerimizin serbest çalışan ya da ücretli çalışan olarak iş hayatına tekrar kazandırılması için destek olunması.

Odamıza bağış yapmak isteyen üyelerimiz imkânları doğrultusunda kendi belirleyecekleri meblağlarda aşağıda belirtilen hesap numarasına, açıklama kısmına ad-soyad ve sicil numaralarını yazarak 01.03.2023 (1 Mart 2023) tarihine kadar bağış yapabilirler.

"Dayanışma Yaşatır" diyerek afet yaralarının sarılması için gerekli tüm girişimlerde bulunacağımızı belirtir, HKMO Ailesi içerisinde dayanışma gösteren herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Hesap Adı: Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

GARANTİ BVVA: TR63 0006 2000 4200 0006 2904 59

Şimdi Dayanışma Zamanı
Bu konuda görüşlerini paylaşmak yada soru sormak ister misin?

Oturum Aç Kayıt Ol