Web Tapu Üzerinden Kadastro Başvurusu Yapmak

Konuya Dön

Artık Tapu ve Kadastro başvurularını covid-19 güvenliği kapsamında internet üzerinden yapmamız gerekmektedir. Bu yazımızda Web Tapu üzerinden nasıl başvuruda bulunacağımız anlatılacaktır.

Müracaatlarımızı TKGM tarafından sunulan aşağıdaki adresten yapacağız.

https://webtapu.tkgm.gov.tr

Sisteme giriş için Bireysel ya da Kurumsal olarak iki farklı giriş yapabiliyorsunuz. Firma girişleri için Kurumsal butonuna tıklıyoruz. Bu noktada biz SHKMMB ler için çok emin değilim işlemi firmamız adına mı yoksa şahsımız adına mı müracaat edeceğiz. 

Kurumlar için Şirketler için veya Emlakçılar için giriş seçenekleri var, buradan Şirket butonuna tıklıyoruz. Alt alanda bizden TC kimlik numaramızı yazabileceğimiz bir alan çıkıyor. Buraya TC kimlik numaramızı yazdığımızda sadece ilk giriş için E-Devlet üzerinden bir doğrulama yapmamız isteniyor. E-Devlet şifremiz ile gerekli doğrulamayı yaptıktan sonra son olarak şirketin mersis numarasını girmemiz isteniyor. Mersis numarasını da girdikten sonra artık sistemi kullanabiliriz. Sisteme her girişte mersis numaranızın doğrulanması istenmektedir.

Sisteme giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılıyor

Bu alandan yeni başvuru yapabilir başvurularınızın durumunu görüntüleyebilir döner sermaye harç ödemeleri yapabilirsiniz.

Başvuru yap butonuna tıkladığınızda şu şekilde bir görüntü ortaya çıkmaktadır..

Başvuru yapılacak işlem türünde Kadastro İşlemlerini seçiyoruz. İşlem türü alanından diğer işlemleri seçip alt taraftaki listeden yapacağımız işlemi seçerek devam et butonuna tıklıyoruz. 

Sonraki aşamada işlem yapacak kadastro müdürlüğü seçimi yapıyoruz

İleri diyerek bilgilerimizi son kez kontrol edip başvurumuzu onaylıyoruz.

Ekler bölümünden detaylı anlatımı indirebilirsiniz.
Ek-1Web Tapu Kullanım Klavuzu117 indirme İNDİR


Bu konuda görüşlerini paylaşmak yada soru sormak ister misin?

Oturum Aç Kayıt Ol