Ruhi Ermişoğlu

Harita Mühendisi

(bkz:#14398) yanıt olarak:

Öncelikle dosyanın DOM değerini kendi bulunduğunuz konuma göre düzenlemeniz gerekiyor. Projede DOM 27 olarak ayarlanmıştır. Kayseri için bu değer 36 Sivas için 39 olmaktadır.

Daha sonrasında Ondülasyon hesaplamak istediğiniz yer için dosyayı bu dosya üzerine ekliyorsunuz. En yakın iki nokta aralığına göre enterpolasyon yaparak Ondülasyon değerini buluyorsunuz.  Elipsoidal ya da Helmert Ortometrik kota dönüştürmek için bulduğunuz Ondülasyon değerini projenizdeki kotlara eklemek ya da çıkarmak sureti ile kot dönüşümünü yapabiliyorsunuz.


Kesintinin %45 den az olduğu durumlarda belediyelerin aldığı tutumlar belediyesine göre değişmektedir.

Bazı belediyeler yola ve yeşil alana terkler yapıldıktan sonra imarın içinde kalan kısmı vatandaşa bedelsiz vermekte, bazı belediyeler imarın içindeki artık parselleri alıp imar kurallarına uygun oluşan parselleri vatandaşa vermekte bazı belediyeler de hesap kitap yapıp vatandaşın %45 lik terk etmesi gereken kısımdan aldığı toprak miktarını vatandaşa satmaktadır.  Yani sizin sorunuzdaki cevaplardır. 

15-16 Madde uygulamaları vatandaşın kendi rızası ile yaptırdığı uygulama olduğu için her şey belediyenin insafına kalıyor.

Parsel Takip Sistemi

Dosya (İş) Takip Sistemi

İşlerinizi takip edebileceğiniz bir sistem. Dosya, Bakiye, Müşteri ve Fatura takibi yapabilirsiniz.

HKMO Fiyat Hesabı

HKMO Fiyat Hesabı

Harita Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetvelindeki tüm işler için pratik hesaplamalar yapabilirsiniz.

Harita Mühendislik Dosyaları

Mesleki Dosyalar İndirin

Harita Mühendisleri için gerekli dosyaları bilgisayarınıza indirerek kullanmaya başlayın, dilerseiz dosyalarınızı paylaşın.

Harita Mühendislik Dosyaları

Mesleki Paylaşıma Katılın

Mesleki gelişmeleri paylaşıp tartışabileceğimiz bir alan. Sizde sorularınızı sorabilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.