Yeni Yönetmeliğe Göre Yanılma Sınırı Hesabı

Yükleniyor...
  Takip Et
4 Entry

Bildiğiniz üzere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 27 Eylül 2022 Tarih 31966 sayılı "Tapu Planlarında Yanılma Sınırının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik" yayınlanmıştı.

Bu genelge ile parselin koordinat kalitesine göre yüzölçüm hesabı yanılma sınırı artık iki farklı yöntemle hesaplanabilmektedir.

Arşiv Onaylı Geometriler İçin Yanılma Sınırı Hesapla

Geçici Koordinatlı Parseller İçin Yanılma Sınırı Hesapla

1- Arşiv Onaylı Geometri İçin Yanılma Sınırı

Genelgede yayınlanan tablodaki değerler kullanılarak yanılma sınırı hesaplanmaktadır. Web sayfamızda Arşiv Onaylı Geometri İçin Yanılma Sınırı Hesaplaması yapılabilmektedir.  Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak yeni yönetmeliğe göre arşiv onaylı geometriler için yanılma sınırı hesaplaması yapabilirsiniz.

2- Geçici Koordinatlı Parseller İçin Yanılma Sınırı

Arşiv onaylı geometriye göre hesaplaması daha karmaşık. Bu yöntemde hesaplama yapmak için parselin köşe koordinatları belirli olmalıdır. Koordinatlar kullanılmadan sadece ölçek ve hesap alanını kullanarak  yanılma sınırı hesaplaması yapılamamaktadır. 

Parselin her köşe noktasına, noktanın konum doğruluğu yarı çapında bir daire çizilerek bu dairelere temas edecek şekilde alanlar oluşturulmakta. Oluşturulan alanların en büyüğü dış yanılma sınırı, en küçüğü de iç yanılma sınırı olarak tanımlanmakta. 

Parsel kayıtlı yüzölçümü bu iki alan aralığında kalıyor ise yanılma sınırı içinde, kalmıyor ise yanılma sınırı dışında olarak belirlenmektedir.

İlgili genelgeye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.


Geçici Koordinatlı Parseller İçin Yanılma Sınırı Hesabı Yayında

Parsel köşe noktaları doğrudan koordinatlı (ITRF96, ED50,LOKAL) olarak üretilmemiş; prizmatik, takeometrik veya fotogrametrik üretim yöntemi ile oluşturulmuş parseller için yanılma sınırı hesabı Tapu Planlarında Yanılma Sınırının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik ile farklı bir hesaplama ile yapılabilmektedir.

Web sayfamızda parsel koordinatı yüklenerek bu hesaplama basit bir şekilde yapılabilmektedir.

https://www.shkmmb.com/yanilma-siniri-hesabi sayfasına giderek Geçici koordinatlı parseller için yanılma sınırı seçildiğinde

Koordinat yükleme alanı bulunan bu form ile karşılaşırsınız. Koordinatları Excel, Ncn veya txt dosyası formatlarından birisi ile yükleyebilirsiniz.

Koordinatların bulunduğu dosyayı seçtiğinizde ekrana koordinatlar ve hesaplanan alan bilgisi gelir. Eğer dosya doğru formatta hazırlanmamış ise hesap alanı farklı çıkacaktır. Hesap alanında hata yok ise Yanılma Sınırı Hesapla butonu ile hesaplama işlemi başlatılabilir.

Hesaplama sonrasında yukarıdaki gibi bir görüntü sizi karşılar. Kayıtlı yözülçüm hesaplanan iç yanılma alanı ile dış yanılma arasında kalıyor ise yanılma sınırı içinde kalıyor olarak belirtilir.

Ayrıca iç alan ve dış alana ait koordinatlar da bilgi olarak görülecektir. Dilerseniz koordinatları parsel üzerine ekleyerek oluşturulan iç ve dış alan geometrilerini inceleyebilirsiniz.

Tescile konu değişiklik dosyalarında, ilgili genelgeye göre alan hesaplarının gösterimi nasıl olacak?

Paylaşımda bulunur musunuz?

(bkz:#16578) yanıt olarak:

Geçici Koordinatlı Parseller için yapacağınız işlemlerde aşağıdaki örnekte olduğu gibi alan hesaplarında gösterebilirsiniz. Bildiğiniz gibi artık tek değer yok alan aralığı var tecviz belirtilen yerlere iç ve dış alanları yazabilirsiniz
Bu konuda görüşlerini paylaşmak yada soru sormak ister misin?

Oturum Aç Kayıt Ol