Shkmmb

Harita Mühendisi

Elinizde bulunan kotları  Elipsoidal yükseklik sisteminden Helmert Ortometrik yükseklik sistemine dönüştürmek istediğinizde ya da tersini yapmak istediğinizde tüm Türkiye için geçerli Ondülasyon haritasını ekte indirebilirsiniz.

Dilim orta boylamı projede 27 olarak kullanılmıştır. Bulunduğunuz noktaya göre dilim orta boylamını düzenlemeniz gerekmektedir.

Paylaşımda bulunan meslektaşımıza teşekkür ederiz.

Ek-1Türkiye Ondilasyon Haritası ITRF96 UTM 3 Derece2116 indirme İNDİR

Merhabalar

Siteminize hak veriyoruz aynı şekilde saçma bulmanızı da anlayabiliyoruz. Bu sitenin çalışması için arka planda olanları da anlatarak uygulamamızı yeniden değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Bizler bu siteyi mesleki anlamda bir başvuru kaynağı olsun diye gönüllü olarak oluşturduk. Doğru bilgiye hızlı erişim sağlamanız için de mesleki gelişmeleri takip ederek sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz.

Sizler bu sitede gezinirken ya da dosya indirirken ya da bir veri işlerken gezdiğiniz her sayfa için indirdiğiniz her dosya için ve işlem yaptığınız her veri için bir ücret ödüyoruz. Teknoloji alanında tüm ücretlendirmelerin dolar bazlı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Aboneliğiniz olsun ya da olmasın sitenin hiç bir alanında kısıtlama bulunmamaktadır, sadece kaynakları herkese dağıtabilmek için sınırlandırma bulunmaktadır. Yerine göre özel işlerimizi öteleyip bu sitenin çalışması için zaman ayırıyoruz, yerine göre ailemize ayıracağımız zamandan kesip sitenin çalışması için uğraşıyoruz. Örneğin fiyat hesaplama yapılan değişiklik ile tüm ilçelerin sisteme işlenmesi kat sayılarının elden geçirilmesi gerekti. Aynı şekilde mesleki gelişmeleri takip edip sisteme yüklemek yine bir emek ve zaman isteyen bir durum. Biz ise harcadığımız zaman ve verdiğimiz emeğe ücret istemiyoruz, kullanım amacına göre sitenin giderlerini üyelerimize paylaştırıyoruz. 

Bu noktada sistemi beğenen "üzerimize düşen bir şey varsa yapalım" diyen meslektaşlarımız olduğu gibi sistemin bu haliyle çalışmasına sitem eden meslektaşlarımızın olmasını da doğal karşılıyoruz. 

Merhabalar

Önerileriniz için teşekkür ederiz. Bildiğiniz gibi kadastro harç hesaplaması için dosyadaki nokta sayısı poligon sayısı vb kriterler gerekli ve bunları eklediğimizde fiyat hesabı programı pratikliğini kaybedecektir, sade ve hızlı hesaplama için harçları hesaba dahil etmiyoruz.

Dosya Takip sayfalarında kapsamlı değişiklikler yapıyoruz. Bahsettiğiniz önerileri de dikkate alarak yeni versiyonda uygulamaya koyacağız.


Cors ya da RTK yaparak kontrol yapılabilir. RTK yaptığınızda işin hassasiyeti kullandığınız sabit için poligonun doğruluk hassasiyetindedir. Kadastronun bu konuda bir zorlaması yok. 

Ek 14 kontrol formu doldurmak için proje koordinatlarına ve arazide alım yaptığınız koordinatlara ihtiyaç olacaktır. Alım koordinatlarını GPS cihazınızdan ham data olarak almanız gerekmektedir. Formdaki diğer tüm alanlar ham data içerisindeki değerlerdir.

Aşağıda örnek bir ek-14 formu görebilirsiniz.

Ek-1GNSS GZK YÖNTEMİ İLE EK-14 ÖRNEK501 indirme İNDİR

Bildiğiniz üzere TKGM uzun zamandır arşiv onaylı parsel koordinatı verilerini dijital ortama yükleme çalışması yapıyor. Sonrasında bu verileri gerek kurumlarla gerek harita mühendisleri ile paylaşmayı hedefliyor.

26.12.2022 itibarı ile veri paylaşımı LIHKAB bürolarına açıldı. SHKM büroları pilot bölge seçilen Antalya ilinde başlandı. Bir ay kadar sürecek pilot bölge çalışmasından sonra tüm şehirler için uygulamaya alınması beklenmektedir.

SHKM büroları HKMO uygulaması üzerinden sisteme giriş yaparak obs.hkmo.org üzerinden yaptıkları sözleşmelerin verilerini bu sistem üzerinden indirebilecekler. Sistem ile ilgili detaylı bilgiyi ilerleyen zamanlarda paylaşacağız.

KBU (Kadastro Başvuru Uygulaması) uygulaması kullanılarak kadastroya gönderilecek dosyaların başvuruları ve veri aktarımı yapılabilecek. Gerek sayısal verilerin indirilmesi gerekse başvuru yapılan dosyaların kadastroya iletilmesi online sistem üzerinden gerçekleşerek iş akışı hızlanacak.

KBU üzerinden veri iletimi  GML uzantılı dosyalar kullanılarak yapılabilecek. Gerek kadastro müdürlüğüne gönderilecek gerek indirilecek veriler için GML dönüşümü yapılması gerekecektir.

Bu yazımızda NETCAD dosyalarından GML dosyası oluşturmayı aynı şekilde GML uzantılı dosyaların NETCAD programında nasıl açılabileceğini anlatacağız.

Öncelikle TKGM Coğrafi Bilgi Sistemleri web sayfasına giderek MEGSIS için hazırlanmış NCZ-GML Dönüştürücü programı indirmeniz gerekmektedir.

https://cbs.tkgm.gov.tr/uygulama.aspx

Programa Uygulamalar menüsünün alt kısmında bulunan Veri Düzenleme bölümünde bulabilirsiniz. İndireceğiniz programın adı NCZ GML Dönüştürücü v7.1 İndirmek İçin Tıkla

Sonrasında programın kurulumunu yapmanız ve Netcad programına entegre etmeniz gerekmektedir.

Programın kurulumuna ilişkin detayları şu sayfada bulabilirsiniz

https://wiki.netcad.com.tr/pages/viewpage.action?pageId=269779863

Programın kurulumunu gerçekleştirdiğinizde MEGSIS modülü görülecek. Tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Netcad verilerinizi GML formatına dönüştürmek istediğinizde öncelikle yapmanız gereken tabaka isimlerini programın formatına uyumlandırmak olmalı.

Tabaka yapısı standartları butonuna tıkladığınızda ekranda görüldüğü gibi objelerin tabaka isimleri neler olmalı görülmektedir. Dosyanızı buna göre düzenledikten sonra Sağ tarafta bulunan NCZ Oku butonuna tıklayarak verilerin tanımlaması yapılacaktır.

Sonrasında yukarıdaki gibi bir ekran görüntüsü ile karşılaşırsınız. GML Kaydet butonuna tıklayarak Netcad verilerinizi GML formatına dönüştürmüş olursunuz.

Aynı şekilde GML dosyalarınızı da GML Import sekmesini kullanarak Netcad programınıza aktarabilirsiniz. Aşağıda GML uzantılı bir dosyanın içeriği görülebilir.


Kadastro başvuru Uygulaması hizmete girdiğinde veri indime ve veri yüklemeye ilişkin anlatımı ve İlgili genelgeyi ekten indirebilirsiniz.

Ek-1Shkm Megsis Entegrasyonu133 indirme İNDİR
Ek-2Kadastro Başvuru Uygulaması (KBU)128 indirme İNDİR

NOTERLER TARAFINDAN DÜZENLENEN TAŞINMAZ SATIŞ SÖZLEŞMELERİNE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK 11 Ocak 2023 Tarih 32070 Sayı ile yayınlandı.

Bu yönetmeliğe göre satış için E Devlet kapısı üzerinden başvuru yapılarak taşınmaz satışları noter üzerinden gerçekleşecek.

Yanlış yer göstermelerin önlenmesi için Noterler tarafından yapılacak taşınmaz satışında Harita Mühendislerinin düzenleyeceği bir belgenin de bu uygulama içinde olması gerekirdi. 


Ek-1Noterler Tarafından Düzenlenen Taşınmaz Satış Sözl107 indirme İNDİR

Harita mühendisliği geniş bir alan tek çırpıda bu kadar bilgi paylaşımı mümkün olmayabilir. Daha spesifik sorular sormanız durumunda biz ve üyelerimiz yardımcı olmaya çalışacaktır.

Yaptığınız bir işlemde takıldığınız noktaları ya da nereden başlayacağınızı sorarsanız daha yararlı cevaplar alabilirsiniz.

Ekten İfraz, Tevhid ve Yola Terk işlemlerinin yapıldığı bir imar uygulaması dosyasını indirebilirsiniz.

Zip. Dosyası İçeriği

 • Durum Haritası
 • Ada Rölöve Krokileri
 • Koordine Özet Çizelgesi
 • Alan hesabı
 • Poligon Röper Çizelgesi


Dosyanın yeni sisteme göre hazırlanmış halini   https://www.shkmmb.com/shkm/yeni-sistem-durum-haritasi-ve-alan-hesabi sayfasında bulabilirsiniz.

Ek-1İfraz Tevhit Yola Terk Dosyası Örneği1331 indirme İNDİR

HKMO tarafından 13.12.2019 tarihinde yayınlanan duyuru ile Belsis firması ile lisans protokolü oluşturulmuştur. İşte detaylar.

Lisanslı yazılım kullanımının teşvik edilmesi, lisanssız kullanımdan kaynaklı ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilmesi ve ekonomik koşullardan dolayı alımı güçleşen bu yazılımların daha kolay edinilebilir hale gelmesi amacıyla Odamız ile Belsis arasında imzalan protokol gereğince, yalnızca Odamıza kayıtlı ve tescili güncel olan tüm büro ve şirketlerin harita mühendislik hizmeti üretirken kullanabilecekleri BelsisCAD yazılımına dair yararlanabilecekleri imkânlar özetle şu şekilde belirlenmiştir.

 • Odamıza tescilli büro ve şirketlerin 31.03.2020 tarihine kadar yapacakları lisans alımlarında %70 ve üzeri oranında indirim yapılacaktır.
 • İki lisans ve üzeri alımlarda lisans başına ekstra %25 indirim uygulanacaktır.
 • Büro ve şirketlere satın aldıkları lisansların %50`si kadar kalan lisans ihtiyaçları için 3-6-12 ay süreleri boyunca demo sağlanabilecektir.
 • Yeni mezun üyelerimizin (01.01.2017 ve sonrasında büro/şirket kuran) en az %50 hisse sahibi olduğu büro ve şirketlere BelsisCAD temel haritacılık modülleri 3-6-12 ay süreli demo olarak sunulabilecektir.
 • Lisanslar yıllık kiralama şeklinde alınabilecektir. 12 ay kiralama fiyatı liste fiyatının %15`ini geçemeyecektir.
 • Lisans alımlarında ödemeler vade farkı uygulanmaksızın 3-6-12 taksit şeklinde taksitlendirilebilecektir.
 • Firma tarafından Odamız ile birlikte belirlenecek tarihlerde Odamız üyeleri için ücretsiz eğitimler düzenlenecektir. 


BELSİS NEDİR?


BelsisCAD, TÜBİTAK ARGE desteği ile üretilen temel haritacılık işlevleri yanında planlama uygulamaları için geliştirilmiş; plan, yüzey, imar, dağıtım, e-Devlet, numarataj gibi pek çok modülden oluşan, Türkçe ara yüze sahip coğrafi bilgi sistemleri tabanlı bir CAD programıdır.

BelsisCAD ile ülkemizde yaygın kullanılan CBS ve CAD programların da hazırlanmış verileri kullanabilir, bu formatlarda veri üretebilirsiniz Geniş format desteği sayesinde farklı veriler için faklı program almak zorunda kalmazsınız. Kullanabildiği formatlardan bazıları: GPX (*.GPX), NetCAD (*.NCZ), Progis (*.ROC), Map info(*.MIF - *.TAB), Esri shape(*.SHP), Microstation (*.DGN - *.RE2), Autocad (*.DXF), KML (*.KML))

Gelişmiş raster yetenekleri sayesinde 100?e yakın raster formatını, büyüklük ve adet fark etmeden (Uydu fotoğrafları, hava fotoğrafları ve taranmış haritalar) hızlı bir şekilde görüntüleyerek projelerinizde kullanabilirsiniz.


3 aylık deneme sürümünü indirmek için Tıklayın

Sayısal olan parsellerde MK Değeri 0.21 olarak alınacaktır. Sonrasında yapılan her dönüşüm işlemi için dönüşüm parametreleri oluşturulurken Birim Ölçünün K.O.Hatası olarak hesaplanan Mo değeri kullanılarak yeni MK Değeri hesaplanacak.

Örneğin dönüşüm parametrelerine göre hesaplanan Birim Ölçünün K.O.Hatası Mo=0.073 ise 

Yeni MK=(ilk mk değerinin karesi + Mo değerinin karesi) çıkan sonucun karekökü

Yeni MK Değeri = (0.21X0.21)+(0.073X0.073)

Yeni MK Değeri = 0.0441 + 0.005329

Yeni MK Değeri =Karekök(0.049429)

Yeni MK Değeri =0.22

Parsel Takip Sistemi

Dosya (İş) Takip Sistemi

İşlerinizi takip edebileceğiniz bir sistem. Dosya, Bakiye, Müşteri ve Fatura takibi yapabilirsiniz.

HKMO Fiyat Hesabı

HKMO Fiyat Hesabı

Harita Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetvelindeki tüm işler için pratik hesaplamalar yapabilirsiniz.

Harita Mühendislik Dosyaları

Mesleki Dosyalar İndirin

Harita Mühendisleri için gerekli dosyaları bilgisayarınıza indirerek kullanmaya başlayın, dilerseiz dosyalarınızı paylaşın.

Harita Mühendislik Dosyaları

Mesleki Paylaşıma Katılın

Mesleki gelişmeleri paylaşıp tartışabileceğimiz bir alan. Sizde sorularınızı sorabilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.