Osman araz

Harita Mühendisi

4 Başlık | 4 Görüş | 0 Beğenilen | 8 beğendi

Merhabalar

Siteminize hak veriyoruz aynı şekilde saçma bulmanızı da anlayabiliyoruz. Bu sitenin çalışması için arka planda olanları da anlatarak uygulamamızı yeniden değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Bizler bu siteyi mesleki anlamda bir başvuru kaynağı olsun diye gönüllü olarak oluşturduk. Doğru bilgiye hızlı erişim sağlamanız için de mesleki gelişmeleri takip ederek sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz.

Sizler bu sitede gezinirken ya da dosya indirirken ya da bir veri işlerken gezdiğiniz her sayfa için indirdiğiniz her dosya için ve işlem yaptığınız her veri için bir ücret ödüyoruz. Teknoloji alanında tüm ücretlendirmelerin dolar bazlı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Aboneliğiniz olsun ya da olmasın sitenin hiç bir alanında kısıtlama bulunmamaktadır, sadece kaynakları herkese dağıtabilmek için sınırlandırma bulunmaktadır. Yerine göre özel işlerimizi öteleyip bu sitenin çalışması için zaman ayırıyoruz, yerine göre ailemize ayıracağımız zamandan kesip sitenin çalışması için uğraşıyoruz. Örneğin fiyat hesaplama yapılan değişiklik ile tüm ilçelerin sisteme işlenmesi kat sayılarının elden geçirilmesi gerekti. Aynı şekilde mesleki gelişmeleri takip edip sisteme yüklemek yine bir emek ve zaman isteyen bir durum. Biz ise harcadığımız zaman ve verdiğimiz emeğe ücret istemiyoruz, kullanım amacına göre sitenin giderlerini üyelerimize paylaştırıyoruz. 

Bu noktada sistemi beğenen "üzerimize düşen bir şey varsa yapalım" diyen meslektaşlarımız olduğu gibi sistemin bu haliyle çalışmasına sitem eden meslektaşlarımızın olmasını da doğal karşılıyoruz. 

PLANSIZ ALANLARDA (ÖR:KÖY İÇİ) HAZIRLANAN SINIRLANDIRMA KROKİSİ VE AYIRMA KROKİSİ TASLAK ÖRNEĞİ OLAN PAYLAŞABİLİR Mİ ?

Harita mühendisliği geniş bir alan tek çırpıda bu kadar bilgi paylaşımı mümkün olmayabilir. Daha spesifik sorular sormanız durumunda biz ve üyelerimiz yardımcı olmaya çalışacaktır.

Yaptığınız bir işlemde takıldığınız noktaları ya da nereden başlayacağınızı sorarsanız daha yararlı cevaplar alabilirsiniz.

Burada bahsedilen vaziyet planı eczane olacak dükkanın iç mekanını gösteren çizimlerdir. Bunu bir mimarın yapması gerekir. Netcad ortamında bende çizebilirim diyorsanız emeğinizin karşılığı bir bedel belirleyebilirsiniz.

İyi günler kusura bakmayın mesleğime uzun aradan sonra dönme fırsatı buldum. Uzun yıllar mesleğim ile uğraşmadım(hayat şartları) şuan yer açtım fakat bilgili olmadığımın farkındayım ve çevremde yardımda bulunacak kimse yok.

Bana yaptığımız işleri aşama aşama yazılı olan bir dosya göndermeniz mümkün müdür? Bazı haritacılar örnek olarak ifraz için işlem adımlarını en başından en sonuna kadar adım adım yazıp her ifrazda bakıp yapıyorlarmış. Teşekkür ederim.

SHKMMB olarak iki adet imar parselinin tevhit işlemini yapamıyoruz, ancak terk olması durumunda istediğiniz kadar parseli tevhit edebilir sonrasında ayırma işlemi yapabilirsiniz.

İlgili idarenin alacağı karar ile iki parselin tevhidine sonrasında terklerinin yapılmasına göre bir karar alınacağı şeklinde bir dosya hazırlayarak ilgili idareye müracaata bulunabilirsiniz.

İşlem maliyetini Fiyat hesabı bölümünden hesaplayabilirsiniz, gönül ister ki tüm meslektaşlarımız orada çıkan rakamları müşterilerinden talep etseler.

Kanundaki ifadeye bakıldığında aslında bizde yapmıyoruz. Mimari projenin onaylanması sonrası hazırlayacağımız yapı aplikasyon projesi ile resen yapılabilecek.

Şu an geçiş döneminde yapı aplikasyon projesi olmayan yapıların yapı aplikasyon projesi hazırlanarak biz yapıyormuşuz gibi gözükse de ilerleyen süreçte o evrakı işin başında vermiş olacağımız için cins değişikliği aşamasına gelen yapılar için herhangi bir evrak düzenlemeye gerek kalmayacak.

İfraz işlemini yapabilmeniz için öncelikle intikal işleminin yapılması gerekmektedir. Tapu varisler adına geçtikten sonra tüm hissedarların imzası gerekecektir.

Hissedarların tamamı kendi imzalarını atabilirler ya da bir kişiye noterden "Düzenleme Şeklinde" vekalet vererek işlemleri o kişinin takip etmesini sağlayabilirler.

Parsel Takip Sistemi

Dosya (İş) Takip Sistemi

İşlerinizi takip edebileceğiniz bir sistem. Dosya, Bakiye, Müşteri ve Fatura takibi yapabilirsiniz.

HKMO Fiyat Hesabı

HKMO Fiyat Hesabı

Harita Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetvelindeki tüm işler için pratik hesaplamalar yapabilirsiniz.

Harita Mühendislik Dosyaları

Mesleki Dosyalar İndirin

Harita Mühendisleri için gerekli dosyaları bilgisayarınıza indirerek kullanmaya başlayın, dilerseiz dosyalarınızı paylaşın.

Harita Mühendislik Dosyaları

Mesleki Paylaşıma Katılın

Mesleki gelişmeleri paylaşıp tartışabileceğimiz bir alan. Sizde sorularınızı sorabilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.